A A A K K K
для людей із порушенням зору
Рожищенська міська громада
Волинська область, Луцький район

Амбулаторія №2 у Рожищі: за і проти

Дата: 19.03.2021 12:40
Кількість переглядів: 1967

Сьогодні питання майбутнього реконструйованої частини приміщення військкомату під амбулаторію загальної практики сімейної медицини в Рожищенській громаді на слуху. Хоча кілька років поспіль цим об’єктом майже ніхто не цікавився.

Реалізація проєкту тривала настільки довго, що у його завершення мало хто вірив. А багато рожищан взагалі не знали про його існування. Кошти на співфінансування цього проєкту з районного бюджету так і не були виділені, хоча відповідні гарантії були підписані керівниками Рожищенського району.

Нагадаємо, цей об’єкт був у переліку тих, реконструкція яких у рамках реалізації Субпроекту «Вдосконалення медичної допомоги хворим з хворобами системи кровообігу у Волинській області» спільного з Міжнародним банком реконструкції та розвитку проекту Міністерства охорони здоров’я «Поліпшення охорони здоров’я на службі у людей» мала здійснюватися на І етапі впровадження (2016-2017 роки).

Щоправда, реальні роботи з переобладнання частини приміщення військкомату розпочалися наприкінці 2019-го і тривали протягом 2020 року. Попри те, що Світовий банк вже завершив фінансування своїх проектів, приміщення для амбулаторії загальної практики сімейної медицини №2 Рожищенського центру ПМСД і досі не здане в експлуатацію. Хоча на даний час ще немає сертифікатів готовності об’єкта, частина депутатів Рожищенської міської ради наполягає на передачі майнового комплексу колишнього військкомату у комунальну власність Рожищенської громади.

Відомо, що це єдине приміщення, яке міські депутати попереднього скликання не погодилися приймати у спадок від Рожищенського району. Рішення приймали після детального обговорення і побувавши на самому об’єкті. Через масу проблемних питань, які є, здавалось би, у тільки реконструйованому приміщенні, у правильності рішення не сумнівалися. Тим паче, що ідейники облаштування амбулаторії саме у військкоматі не питали думки про доцільність цього у міської ради, міських депутатів та громади.

Відтак, майновий комплекс військкомату наразі перебуває у спільній власності громад Луцького району. До вирішення питань з дозвільними документами на введення в експлуатацію частини приміщення військкомату під амбулаторію загальної практики сімейної медицини Луцька районна рада передала цей об’єкт на правах господарського відання комунальному підприємству «Райтеплобуд» Луцької районної ради.

Слід додати, що Луцька районна рада ініціювала проведення будівельно-технічної експертизи, адже має багато запитань як до проектантів, так і до підрядників робіт. Нагадаємо, приміщення реконструювали за шість мільйонів кредитних коштів від Світового банку.

Тим часом минулого тижня був організований виїзд депутатів Рожищенської міської ради до приміщення амбулаторії №2, що знаходиться на вулиці Мазепи, 108а, у Рожищі. У ньому взяли участь міський голова, члени виконкому, міські депутати, представники виконавців робіт та громадськості. Присутні оглянули реконструйоване приміщення, котельню, необлаштований другий поверх. Думки присутніх розділилися. Кожен відстоював свою.

Рожищенський міський голова Вячеслав Поліщук вкотре зауважив, що не бачить доцільності і фінансової можливості в одній громаді утримувати два об’єкти за одним цільовим призначенням.

На сьогодні за кошти громади міська рада утримує приміщення, в якому працює Рожищенська багатопрофільна лікарня і Центр первинної медико-санітарної допомоги. На думку міського голови, є потреба і доцільність вкладати кошти в це приміщення, аби забезпечити жителям громади надання якісних медичних послуг.

«Приміщення амбулаторії №2 не можна назвати завершеним. Відсутні централізована каналізація, централізоване водопостачання, теплопостачання другого поверху. Є необхідність в утепленні приміщення, встановленні вікон на другому поверсі, заміні даху, облаштуванні прилеглої території. Тобто у цьому приміщенні є ряд проблем, які будуть поставати перед громадою при використанні за цільовим призначенням і вимагатимуть вкладення чималих коштів. Сьогодні подібні питання є і в приміщенні лікарні на 12 тисяч метрів квадратних, де вже надаються послуги нашим громадянам. Потрібно придбати новий котел, потребує ремонту дах, система водовідведення. Треба думати й про нове сучасне обладнання», – зазначив міський голова.

Підтримує у цьому міського голову член виконкому, депутат міської ради попереднього скликання Вадим Зінгель:

«Сьогодні новостворена громада стала заручником, як на мою думку, помилкових рішень. З самого початку не підтримував задум облаштування амбулаторії у військкоматі. Чому ніхто не питав думки у громадян? Потрібно було провести опитування. Спілкуюсь з багатьма людьми, від жодного не почув схвальної думки на користь доцільності і зручності цього об’єкту. Переконаний, ефективніще вкласти кошти у приміщення лікарні. Тягнути два об’єкти громада на етапі становлення однозначно не в змозі. Питання прийняття приміщення військкомату у власність громади розглядала і Копачівська сільська рада. Для них воно актуальне, адже не мають своєї амбулаторії. Але, оцінивши, скільки матимуть проблем, відмовились».

Депутат міської ради Віталій Ковальчук вважає, що розташування амбулаторії створює незручності для пацієнтів:

«Враховуючи значну відстань між первинною і вторинною ланками медицини, не бачу доцільності в амбулаторії у військкоматі. Я за те, щоб людина могла отримати усі необхідні медичні послуги в одному місці, а не приїхавши спочатку до сімейного лікаря, потім долала кілометри, аби зробити рентген чи УЗД. Мета реформи – наблизити надання послуг до людини, а не створювати дискомфорт. Проблема ще й в тому, чи спроможною буде громада утримувати два приміщення комунальних медичних закладів. На мою думку, потрібно дочекатися результатів експертизи, яку ініціювала Луцька районна рада, лише тоді вирішувати, чи приймати приміщення військкомату у власність громади. Вважаю, не треба поспішати, адже по цьому об’єкту є багато запитань».

«Я теж не бачу логіки, аби утримувати таке приміщення на 6 лікарів. Реформи – це добре, але потрібно рахувати гроші. Рішення будуть приймати депутати, і кожен з них має розуміти, що наступить завтра і проблеми цього приміщення треба буде вирішувати. Я взагалі дивуюсь, де ще є приміщення в такому стані, реконструйоване за кошти Світового банку, як у Рожищі?.. Взяти цей об’єкт у власність – це все одно що народити дитину, але не мати змоги її виховати. Все таки я хотів би, щоб приміщення військкомату залишилося у громаді, але не як амбулаторія, використання йому можна знайти. Чи це буде можливим – питання…», – зауважив член виконкому міської ради Олександр Дулюк.

«Це як валіза без ручки: важко нести, кинути шкода. Щоб привести до ладу це приміщення і навколишню територію, треба мільйони», – коротко охарактеризував ситуацію навколо амбулаторії №2 голова бюджетної комісії міської ради Володимир Безверхий.

Ці мільйони депутат Антоніна Клімчук пропонує шукати через написання проєктів і залучення грантів. Вона переконана, що амбулаторія має зручне розташування для сільських жителів і відремонтоване приміщення з сучасними умовами має служити людям за призначенням.

Депутат Олександр Кучірка теж не бачить іншого варіанта, як використовувати реконструйоване приміщення за його цільовим призначенням.

«Це вже факт, який відбувся: приміщення облаштоване під амбулаторію. Тут витримані нові стандарти й вимоги до медичного закладу. Мені подобається, як батькові, що в приміщенні передбачено окремий вхід і окрему маніпуляційну для проведення дітям щеплення. Дітям не доведеться сидіти в черзі до лікаря разом з хворими. Приміщення, як на мене, в задовільному стані, його треба використовувати. Принаймні, альтернативи ніхто не озвучує. Якщо є якісь недоліки у проведенні будівельних робіт, нехай про це скажуть спеціалісти. Але, на моє переконання, приміщення військкомату має бути у Рожищенській громаді», – підкреслив депутат.

Директорка Рожищенського центру первинної медико-санітарної допомоги Леся Басалик переконує, що реконструйоване приміщення відповідає новим санітарно-гігієнічним вимогам до медичного закладу. У будівлі зроблений ремонт, просторі кабінети лікарів, приміщення адаптоване для людей з інвалідністю. Широкі коридори дозволять не мати скупчень хворих і вільно пересуватись людям з особливими потребами. Є тактильні доріжки, пандуси, спеціально обладнані туалети.

За словами Лесі Басалик, у заклад уже закуплено медичне обладнання і меблі. У планах – в амбулаторії має працювати 6 лікарів: два педіатри і чотири сімейники. Як зауважила Леся Іванівна, зараз сімейні лікарі змушені працювати в тісних, непристосованих приміщеннях, які не відповідають санітарним нормам, в яких навіть немає проточної води. Переселення шести лікарів у нову амбулаторію №2, за її словами, дасть можливість поліпшити умови роботи семи лікарям, які залишаться надавати послуги жителям громади в Рожищенській амбулаторії №1, що знаходиться в приміщенні лікарні.

Під час перебування на території військкомату вдалося поспілкуватися і з пересічними рожищанами. У коментарі журналістам Валерій Гошко сказав:

«Я приїхав сюди з цікавості, як фахівець з будівництва. Почувши інформацію про освоєних 6 мільйонів гривень, зацікавився, як вони використані. Я вражений тим, що побачив: у ремонті використані копійчані матеріали, неякісно зроблено систему теплопостачання. Звичайно, що оцінку цьому мають дати спеціалісти. З іншого боку, одна справа, як буде себе почувати в цих умовах лікар, але чомусь ніхто не думає, як людині добиратися сюди. Ніхто з моїх знайомих не хоче їхати чи йти до лікаря у військкомат. Кажуть, зручніше отримати послуги сімейного лікаря і вузького спеціаліста в одному місці. Також нарікають, що не володіли інформацією, що приміщення військкомату облаштовують під сімейну медицину».

Як бачимо, думки рожищан розділилися. Але рішення прийматимуть депутати. На одній з сесій розглядатимуть звернення до Луцької районної ради про передачу майнового комплексу військкомату Рожищенській громаді.

У Луцькій районній раді зазначають, що поки що не можуть передати приміщення без введення його в експлуатацію. Наразі тут чекають на проведення будівельної експертизи.

Отож, подальшу долю амбулаторії №2 визначатимуть на наступних сесіях депутати Луцької районної ради і Рожищенської міської ради.

Наталія ЯКОВЛЕВА,

(газета «Наш край» №11 за 18 березня 2021 року)

Передрук можливий лише за згоди автора


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь