В Україні до 25 квітня продовжили воєнний стан

14 березня Президент Володимир Зеленський вніс до Верховної Ради законопроєкт про продовження терміну дії воєнного стану в Україні ще на 30 діб, а речник парламенту Руслан Стефанчук підписав його.

До Верховної Ради надійшов законопроєкт про затвердження президентського указу про продовження терміну дії воєнного стану в Україні. Про це йдеться у Telegram-каналі Верховної Ради.

В указі сказано, що дію воєнного стану пропонується продовжити з 26 березня 2022 року ще на 30 діб, тобто майже до кінця квітня.

Воєнним станом називають особливий правовий режим, що надає спеціальні повноваження держорганам влади для запобігання загрозі. Він передбачає тимчасове обмеження прав та свобод громадян, законних юридичних інтересів.

Що потрібно знати

Вимоги правового режиму, які можуть бути застосовані:

  • використання потужностей та трудові ресурси підприємств, установ та організацій усіх форм власності на потреби оборони, зміна режиму їхньої роботи, зміна виробничої діяльності, умов праці, згідно із законодавством про працю;
  • введення комендантської години;
  • встановлення особливого режиму в'їзд/виїзду, обмеження свободи пересування громадян, іноземців та осіб без громадянства, руху транспорту;
  • перевірка документів у громадян, а у разі потреби – огляд речей, транспорту, багажу та вантажів, службових приміщень, житла, за винятком обмежень, передбачених Конституцією;
  • заборона мирних зборів, мітингів, ходи і демонстрацій, різних масових заходів;
  • обмеження вільного пересування;
  • обмеження права власності через примусове відчуження майна у громадян та підприємств на оборонні потреби (передбачена за це компенсація та повернення майна);
  • обмеження трудових прав через запровадження трудової повинності, проте передбачаються: соцзахист, право на відпочинок, мінімальна зарплатня.

В час воєнного стану не можуть обмежуватися фундаментальні права людини: право на життя, повагу до гідності, свободу, особисту недоторканність, на рівність перед законом, на житло.

При цьому забороняється проведення виборів, референдумів, страйків; внесення змін у Конституцію.

За невиконання цих вимог передбачається відповідальність.

Поділитися: