Статус постраждалих внаслідок воєнних дій
Держава вживає всіх необхідних заходів для забезпечення захисту дітей, які перебувають у зоні воєнних дій і збройних конфліктів, дітей, які постраждали внаслідок воєнних дій і збройних конфліктів, догляду за ними та возз’єднання їх із членами сім’ї, включаючи розшук, звільнення з полону, повернення в Україну дітей, незаконно вивезених за кордон.
Право на отримання цього статусу мають діти та особи, які під час здійснення антитерористичної операції не досягли 18 років (повноліття) і які внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів:
отримала поранення, контузію, каліцтво;
зазнала фізичного, сексуального, психологічного насильства;
була викрадена або незаконно вивезена за межі України;
залучалася до участі у діях воєнізованих чи збройних формувань;
незаконно утримувалася, у тому числі в полоні;
зазнали психологічного насильства.
Дитина, якій виповнилося 14 років, має право самостійно звернутися до служби у справах дітей Рожищенської міської ради та подати документи для отримання статусу.
Для надання статусу законний представник дитини або у разі, коли дитина переміщується без супроводження батьків або осіб, які їх замінюють, її родичі (баба, дід, прабаба, прадід, тітка, дядько, повнолітні брат або сестра), вітчим, мачуха, представник органу опіки та піклування подають до служби у справах дітей заяву про надання статусу, згоду на обробку персональних даних і засвідчені в установленому порядку копії наступних документів:
свідоцтва про народження дитини або іншого документа, що посвідчує особу дитини;
документа, що посвідчує особу заявника;
документа, що підтверджує повноваження законного представника дитини або родинні стосунки між дитиною та заявником;
довідки про взяття дитини на облік як внутрішньо переміщеної особи або документа, що підтверджує проживання/перебування дитини у місті.
Якщо дитина отримала поранення, контузію, каліцтво, також подаються виписки з медичної картки дитини або консультаційного висновку спеціаліста, видані після медичного обстеження та лікування дитини в закладах охорони здоров’я із зазначенням діагнозу.
Якщо дитина зазнала фізичного, сексуального насильства, була викрадена або незаконно вивезена за межі України, залучалася до участі у діях воєнізованих чи збройних формувань, незаконно утримувалася, у тому числі в полоні, також подаються копії:
заяви про вчинення щодо дитини кримінального правопорушення або про залучення дитини до провадження як потерпілої, зареєстрованої в установленому порядку у відповідних правоохоронних органах;
витягу з Єдиного реєстру досудових розслідувань про відкриття кримінального провадження;
висновку експерта за результатами судової експертизи (за наявності), проведеної в ході досудового розслідування в кримінальному провадженні, якою встановлено факти фізичного, сексуального насильства щодо дитини внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів.
Якщо дитина зазнала психологічного насильства, також подаються:
висновок оцінки потреб сім’ї (особи) у соціальних послугах, підготовлений фахівцем із соціальної роботи КУ «Центр соціальних служб»
копія посвідчення з написом “Посвідчення члена сім’ї загиблого”, якщо дитина отримала статус відповідно до Порядку надання статусу особи, на яку поширюється чинність Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 вересня 2015 р. № 740;
копія свідоцтва про смерть та копія документа, що підтверджує загибель особи в населеному пункті, на території якого здійснювалася антитерористична операція, або копія документа, що підтверджує смерть особи внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих у зазначеному населеному пункті у період здійснення антитерористичної операції, у разі загибелі батьків дитини або одного з них – із числа цивільних осіб.
Після збору всіх необхідних документів заявник подає їх до служби у справах дітей.
Розпорядження про надання або відмову в наданні статусу приймається органом опіки та піклування виконавчого комітету Рожищенської міської ради протягом 30 календарних днів з дати реєстрації заяви про надання статусу за результатами розгляду комісії з питань захисту прав дитини.
Статус дитини, постраждалої внаслідок бойових дій та збройних конфліктів, зберігається й після досягнення нею повноліття.
Пам’ятка для батьків/опікунів,
чиї діти були викрадені росією
та повернені в Україну
Як допомогти дитині, яка повернулася з окупації чи депортації?
Якщо ваша дитина повернулася додому після окупації чи російської депортації, важливо знати, що це лише початок її шляху до повного відновлення. Дітям потрібна психологічна, соціальна та юридична підтримка.
Українська мережа за права дитини готова допомогти вашій родині на кожному етапі адаптації дитини. Ми об'єднуємо 33 організації по всій Україні та пропонуємо необхідну допомогу для успішного повернення дитини до нормального життя.
Пам’ятайте, ви не самі в цій боротьбі. Допоможемо разом вашим дітям відчути себе в безпеці вдома.
☎️ Українська мережа за права дитини: +38 (050) 015 58 46
📱 Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України: +38 (050) 562-03-13
📞Гаряча лінія Офісу Омбудсмана: 0800-50-17-20
УСИНОВЛЕННЯ АБО «НАРОДЖЕННЯ СЕРЦЕМ»
В Україні тисячі дітей зростають без сім‘ї та позбавлені батьківської турботи. Але для кожної дитини сім’я – це можливість зростати в любові та безпеці, відчувати турботу, долати разом труднощі. Сімейні форми виховання, усиновлення та послуга патронату можуть дати дітям стабільне майбутнє, а родинам — радість від турботи про інших.
На платформі dity.gov.ua («Україна для кожної дитини») ви зможете дізнатися все про сімейні форми виховання, усиновлення та послугу патронату. Цей ресурс створений, щоб підтримати тих, хто хоче запропонувати дитині свою родину. Там ви знайдете покрокові інструкції, поради фахівців і необхідну підтримку на кожному етапі.
Ви можете обрати той шлях, який підходить саме вам:
Усиновлення або “народження серцем” — прийняття дитини в сім’ю на правах рідної. Усиновлювачі мають такі ж права й обовʼязки щодо дитини, як і батьки.
Опіка/піклування: переважно для родичів, але й для тих, хто пройшов спеціальне навчання. Ви стаєте законним представником/-цею дитини та відповідаєте за її життя, здоров'я, фізичний і психічний розвиток. При цьому держава надає фінансову підтримку на утримання дитини.
Прийомна сім'я: це родина або людина, яка прийняла на виховання до 5 дітей. Тут діти отримують тепло, підтримку і мають можливість зростати та розвиватися в безпеці й любові. Держава виділяє кошти на утримання дітей.
Великі прийомні сім’ї (ДБСТ): беруть на виховання та спільне проживання не менше, ніж пʼять дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування. А держава виплачує грошове забезпечення батькам-вихователям, а також соціальну допомогу на кожну дитину.
Патронат: тимчасовий догляд та реабілітація в сім'ї патронатного вихователя, що допомагає дитині відчувати родинне тепло, поки батьки долають труднощі. Держава оплачує роботу патронатного вихователя та виділяє кошти на утримання дитини.
Дізнайтеся, як прийняти дитину в родину, на dity.gov.ua.
Кампанія «Україна для кожної дитини» здійснюється за підтримки Координаційного центру з розвитку сімейного виховання та догляду дітей, Міністерства соціальної політики України, ЄС та Представництва Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні. Її зміст не обов’язково відображає позицію ЄС і ЮНІСЕФ.
В Україні працює єдина державна платформа
про усиновлення та сімейні форми виховання
Дітям щодня потрібна любов і сімейна турбота. На жаль, багато дітей залишаються без родин, які могли б забезпечити їм ці базові, життєво важливі потреби.
Для тих, хто готовий чи тільки розгядає можливість прийняти дитину у свою родину, в Україні працює платформа “Україна для кожної дитини” dity.gov.ua.
В одному місці зібрана вся необхідна інформація про усиновлення, прийомні сім’ї, патронатне виховання.
Ця платформа відповідає на багато питань, які можуть виникнути у кандидатів і тих, хто вже виховує дітей.
Розвиток сімейного виховання — один з кроків, над якими працює Мінсоцполітики в межах Національної стратегії створення безбар’єрного простору, ініційованої Першою леді Оленою Зеленською.
ПАТРОНАТ НАД ДИТИНОЮ – ЦЕ ШАНС НА ЩАСЛИВЕ МАЙБУТНЄ
Що таке патронат?
Патронат над дитиною - це послуга тимчасового догляду, виховання та реабілітації дитини в сім’ї патронатного вихователя на період подолання дитиною, її батьками або іншими законними представниками складних
життєвих обставин.
Сім’я патронатного вихователя - це сім’я, в якій за згоди всіх її членів повнолітня особа, яка пройшла спеціальний курс підготовки, виконує обов’язки патронатного вихователя на професійній основі, тимчасово допомагаючи дитині, яка опинилися у складних життєвих обставинах.
Патронатний вихователь - це особа, яка за участю членів сім’ї тимчасово надає послуги з догляду, виховання та реабілітації дитини у своїй сім’ї.
Термін перебування дитини у сім’ї патронатного вихователя. Термін перебування дитини в сім’ї патронатного вихователя визначається відповідно до індивідуальних потреб дитини, виявлених обставин та їх впливу на стан
дитини та не повинен перевищувати 3 місяців. В особливих випадках за рішенням органу опіки та піклування термін перебування під патронатом може бути подовжений, однак загалом не повинен бути більшим за 6 місяців.
Хто може стати патронатним вихователем?
Кандидатом у патронатні вихователі може бути людина, яка виявила бажання виконувати обов’язки патронатного вихователя на професійній основі, а також має:
- повнолітнього члена сім’ї (це може бути чоловік або дружина, син, донька, інший член сім’ї) чи повнолітню особу, які проживають на спільній житловій площі з кандидатом у патронатні вихователі, готові бути добровільним помічником кандидата у патронатні вихователі та разом з ним пройти навчання і надавати допомогу патронатному вихователю у догляді за дитиною, влаштованою до сім’ї патронатного вихователя (далі - добровільний помічник);
- належні житлово-побутові умови за місцем свого фактичного проживання, у тому числі наявність окремої кімнати (крім прохідних кімнат, кімнат мансардного або підвального типу) та побутових зручностей.
Обов’язки патронатного вихователя:
1. забезпечити дитину житлом, одягом, харчуванням тощо;
2. створити дитині умови для навчання, фізичного та духовного розвитку;
3. співпрацювати з батьками, іншими законними представниками дитини задля подолання складних життєвих обставин у межах та у спосіб, визначені органом опіки та піклування;
4. забезпечити надання чи доступ до послуг, визначених договором про патронат над дитиною;
5. сприяти контактам дитини з батьками, іншими законними представниками, родичами, крім випадків, коли батьки позбавлені батьківських прав або в судовому порядку обмежені у праві спілкування з дитиною.
Патронатним вихователем НЕ можуть бути особи, які:
- виховують власних дітей віком до чотирьох років, дитину з інвалідністю, яка має обмеження життєдіяльності;
- є опікуном, піклувальником, прийомним батьком/матір’ю чи батьком/матір’ю-вихователем;
- обмежені у дієздатності;
- визнані недієздатними;
- позбавлені батьківські прав, якщо ці права не були поновлені;
- перебувають на обліку сімей/осіб, які опинилися в складних життєвих обставинах;
- стосовно яких було прийнято рішення органу опіки та піклування або суду про відібрання дитини;
- перебувають під слідством;
- були усиновлювачами (опікунами, піклувальниками, прийомними батьками, батьками-ихователями), патронатними вихователями дитини, але усиновлення було скасовано або визнано недійсним (було припинено опіку, піклування чи діяльність прийомної сім'ї або дитячого будинку сімейного типу), або договір про патронат над дитиною було розірвано з їх вини;
- перебувають на обліку або на лікуванні у психоневрологічному або наркологічному диспансері;
- зловживають спиртними напоями або наркотичними засобами;
- страждають на хвороби, перелік яких затверджений МОЗ;
- були засуджені за кримінальні правопорушення проти життя і здоров’я, волі, честі та гідності, статевої свободи та статевої недоторканності особи, проти громадської безпеки, громадського порядку та моральності, у сфері обігу
наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів або прекурсорів, а також за злочини, передбачені статтями 148, 150, 150-1, 164, 166, 167, 169, 181, 187, 324, 442 Кримінального кодексу України, або мають непогашену чи не зняту в установленому законом порядку судимість за вчинення інших кримінальних правопорушень;
- перебувають на профілактичному обліку в органах Національної поліції як кривдники;
- за станом здоров’я потребують постійного стороннього догляду.
Хто може бути влаштований в патронатну сім’ю
Діти, які перебувають у складних життєвих обставинах, що негативно впливають чи можуть вплинути на їх життя, здоров’я та розвиток, в тому числі діти, які залишилися без батьківського піклування; малолітні/неповнолітні
вагітні чи малолітні/неповнолітні породіллі з немовлям, які залишилися без батьківського піклування або перебувають у складних життєвих обставинах.
Оплата послуг із здійснення патронату над дитиною Оплата послуг патронатного вихователя та виплата соціальної допомоги на утримання дитини в сім’ї патронатного вихователя здійснюються за рахунок коштів місцевих бюджетів у розмірі та порядку, визначених Кабінетом Міністрів України.
При влаштуванні дитини в сім’ю патронатного вихователя її батьки не звільняються від обов’язку щодо утримання дитини.
За детальною інформацією звертайтеся до служби у справах дітей Рожищенської міської ради.
Що таке сімейний патронат?
Патронат над дитиною (далі - сімейний патронат) – це професійна комплексна послуга, що передбачає: тимчасовий догляд, виховання та реабілітацію дитини в сім’ї патронатного вихователя на період подолання дитиною, батьками складних життєвих обставин (насильство, бездоглядність, загроза життю і здоров’ю, проблеми з житлом, хвороба батьків або їх ув’язнення тощо). Сім’я патронатного вихователя – це сім’я, в якій за згоди всіх її членів повнолітня особа, яка пройшла спеціальний курс підготовки, виконує обов’язки патронатного вихователя на професійній основі.
За надання послуги патронатний вихователь щомісяця отримує відповідне грошове забезпечення.
Термін перебування під патронатом визначається потребами дитини та залежить від складності життєвих обставин, які спричинили її влаштування, але не має перевищувати 3 місяці.
В окремих випадках є потреба в подовженні термінів, але загальний термін перебування не повинен перевищувати 6 місяців.
Якщо після спливання зазначеного терміну, біологічними батьками дитини не подолано складні життєві обставини, або за інших причин повернення до сім’ї не є можливим, для дитини підберуть альтернативні форми сімейного виховання – усиновлення, опіка/піклування, прийомна сім’я чи дитячий будинок сімейного типу.
Родини, які готові поділитися сімейним теплом з дітьми, які мають ризик залишитися без батьківського піклування та потребують тимчасової підтримки, можуть дізнатися більш детальну інформацію про сімейний патронат, звернувшись до Служби у справах дітей Рожищенської міської ради за адресою: м. Рожище, вул. Грушевського, 12.