Цивільний захист

ВИЖИТИ В УМОВАХ ВІЙНИ,

поради, які допоможуть у кризових ситуаціях

Зважаючи на виклики сьогодення, ми мусимо завжди бути готовими до тих чи інших загроз воєнного характеру, а тому вкрай важливо знати, що саме може зробити кожен з нас в умовах кризи.

Зараз ми із вами розглянемо поради щодо дій під час повітряної тривоги, як урятуватися від обстрілів вдома, в авто, на вулиці, правила поведінки в захисній споруді, що робити під час виявлення вибухонебезпечного предмета. Важливе місце належить організації своєчасного оповіщення.

Оповіщення на воєнний час або виникнення надзвичайної ситуації здійснюється за сигналами:

повітряна тривога – ПОВІТРЯНА ТРИВОГА;

відбій повітряної тривоги – ВІДБІЙ ПОВІТРЯНОЇ ТРИВОГИ;

загроза радіаційного зараження – РАДІАЦІЙНЕ ЗАРАЖЕННЯ;

загроза хімічного зараження – ХІМІЧНЕ ЗАРАЖЕННЯ;

загроза біологічного зараження – БІОЛОГІЧНЕ ЗАРАЖЕННЯ.

Ситуація може виявитися найрізноманітнішою, а часом і дуже складною. Від кожного з нас в сьогоднішніх умовах вимагається висока дисциплінованість і організованість, вправні, чіткі дії і нерідко прийняття самостійних рішень. За короткий час необхідно підготувати до захисту себе, свою сім'ю і житло, взяти участь у підготовці до захисту навчального закладу або підприємства, у якому навчаєшся чи працюєш, населеного пункту, у якому живеш.

Для оповіщення найчастіше використовують: електросирени, телефон, смартфон, телевізор, радіоприймач, допоміжні засоби (дзвони…), систему посильних тощо.

На сьогоднішній день в Україні встановлено чимало сирен, які сповіщають нам про небезпеку сигналом «Увага всім!».

Є й інші засоби, через які можна черпати інформацію: зокрема, офіційні телеграм-канали, серед яких Ukraine NOW, де ми можемо отримати інформацію про ситуацію на фронті та в країні, про внутрішню та зовнішню політику тощо;

офіційний канал офісу Президента, на якому можна послухати і його щоденні звернення, і про найважливіші напрямки його діяльності; телеграм- канал Служби Безпеки України, де можна почути перехоплені розмови окупантів зі своїми родичами, проаналізувати їх точку зору на події;

існує також телеграм - канал Державної служби України з надзвичайних ситуацій – надійне джерело інформації щодо дій під час виникнення різноманітних ситуацій. Тут міститься інформація щодо захисту населення, даються методичні рекомендації населенню, поради психологів як можна себе заспокоїти та вберегти.

Існує багато застосунків на телефон чи смартфон, які дозволять почути сигнал оповіщення.

Популярний застосунок «Повітряна тривога», у використанні надзвичайно простий і багатофункціональний:

він показує наше місто, нашу територіальну громаду, сповіщає про початок та завершення повітряної тривоги. В його налаштуваннях ми можемо змінити лише гучність та вибрати чоловічий чи жіночий голос, який сповіщатиме про небезпеку.

Повітряна тривога» — один із інструментів, важливо враховувати додаткові зовнішні попередження.

Застосунок вже доступний у Google Play Market та AppStore.

Сповіщення застосунку «Повітряна тривога» — це додаткова можливість отримати сигнал тривоги. Будьте уважні до вуличних сирен і попереджень, а також користуйтесь іншими каналами сповіщень про тривоги. Відтепер застосунок «Повітряна тривога» попереджатиме про хімічну загрозу та радіаційну небезпеку.

Загалом застосунок «Повітряна тривога» версії 4.0 сповіщає про початок та завершення 5 типів тривог:

Повітряна тривога

Артилерійський обстріл

Вуличні бої

Хімічна загроза

Радіаційна небезпека

У Волинській військовій адміністрації створили телеграм-канал «Оповіщення Волинь», де оповіщають жителів Волинської області про можливі загрози та необхідність спустися в укриття.

За менш як добу до каналу приєдналося понад 58 тисяч людей.

Ініціатором кожного оповіщення є військові Оперативного командування Захід. Виконавцем оповіщень – управління цивільного захисту Волинської військової адміністрації.

Як тільки у військових з’являться інформація про виліт невстановлених ворожих летючих об’єктів (ракета, летючі апарати), вводять режим тривоги.

Військові діють так саме тому, що невідомо напрям польоту повітряної загрози. Після підтвердження та ліквідації або спростування загрози знімають режим тривоги.

Також додатково задіяні всі ЗМІ «Волинь суспільне радіо».

]Компанія Ajax Systems за ініціативи ІТ-компанії stfalcon.com та за підтримки Міністерства цифрової трансформації України випустила застосунок «Повітряна тривога». Цей за стосунок діє по всій області і оповіщується більше 70 тисяч осіб.

Є й інші застосунки, через які можна проаналізувати ситуацію про попередні повітряні тривоги, а також застосунки, які показують нам карти повітряних тривог.

Зокрема, на карті України різними кольорами виділено області, в яких є повітряна тривога на даний момент. Проаналізувавши карту, ми можемо зробити висновок, наприклад, чи розпочинати якісь важливі справи, чи слід брати свою «тривожну валізу» і рушати в укриття. Інтерактивні карти повітряних тривог оновлюються кожних 25 секунд. Так само різними кольорами виділяються хімічні небезпеки, рівні підвищеної небезпеки, і ви будете краще орієнтуватися як у ситуації в країні, так і в своїй територіальній громаді.

На сьогоднішній день в області на всі райони діє нова система оповіщення «Озон С», також діюча й стара система оповіщення П-160 сигнал ВО.

В м. Луцьку встановлено 3 потужні електросирени Польського виробника «ДІЖИТЕКС». Вони встановлені на 33 кварталі, в районі Київського майдану та мікрорайон ДПЗ.

В області розмістять додаткові системи оповіщення.

Волинь отримала 20 автоматичних електросирен. Про це стало відомо 27 вересня 2022 року під час робочої наради за участю заступника голови ОДА Олександра Троханенка, представників ДСНС області та структурних підрозділів облдержадміністрації.

Як повідомив начальник управління з питань цивільного захисту ОДА Олександр Блащук, в регіоні продовжують модернізувати системи оповіщення.

Зокрема, з початку війни в Україні на Волині працювали 69 автоматичних електросирен. Наразі додатково відремонтовано і введено в роботу ще 10.

В жовтні місяці область буде забезпечена 20-ма додатковими електросиренами з метою оповіщення населення.

Насамперед їх встановлять у громадах, що знаходяться в 30-кілометровій зоні Рівненської АЕС. Також у населених пунктах, що межують з білоруссю та біля митних переходів.

Також додатково задіяні всі ЗМІ «Волинь суспільне радіо». Компанія Ajax Systems за ініціативи ІТ-компанії stfalcon.com та за підтримки Міністерства цифрової трансформації України випустила застосунок «Повітряна тривога». Цей за стосунок діє по всій області і оповіщується більше 70 тисяч осіб.

Повітряна тривога оголошуватиметься стільки разів, скільки цього вимагатиме ситуація. Точне місце, куди може влучити ракета, чи який населений пункт атакує літак, визначити важко. Тому не слід нехтувати сигналом «Повітряна тривога»! Треба негайно переміщатись в укриття! Це рятує людські життя.

Під час сигналу «Увага всім», якщо ви перебуваєте вдома, основні рекомендації наступні:

відключити електроприлади (зокрема нагрівальні прилади, електрочайники, обігрівачі, каміни, комп’ютери, фени, праски, зарядні пристрої різного характеру тощо);

перекрити воду, газ;

надати допомогу в евакуації літніх і тяжко хворих людей;

взяти особисті документи (паспорти, свідоцтва про народження дітей, документи на квартиру, ваші медичні картки тощо), гроші та цінності. Варто зауважити, що все це треба зберігати у вакуумних поліетиленових пакетах, щоб воно не намокло, не відсиріло, не зіпсувалось;

обов’язково взяти із собою аптечку, яку слід завчасно розділити на дві частини: одна, у якій зберігаються ліки нагальної потреби (засоби від кровотеч, ран, порізів, а також ліки, які приймають на постійній основі при хронічних захворюваннях), інша аптечка може містити препарати від головного болю, нудоти, діареї та інших захворювань, які можуть нас зустрічати у повсякденному житті;

- мати із собою теплий одяг, адже не дивлячись на сонячні дні, ночі можуть бути прохолодними, особливо коли ви перебуваєте в підвальному приміщенні впродовж певного періоду;

- не забути зачинити вхідні двері на замок - це захистить квартиру чи будинок від можливого проникнення мародерів;

- без паніки, істерик і поспіху організовано покинути приміщення.

Якщо сигнал застав вас: на роботі – вжити заходів для безаварійної зупинки виробництва (відповідно до інструкції) і йти в укриття;

на вулиці – швидко укритися у найближчому сховищі, укритті;

у громадському місці – без паніки діяти за вказівками адміністрації об’єкта, де перебуваєте;

в автобусі, тролейбусі, трамваї – дочекатися зупинки і поспішити в найближче укриття.

ТРИВОЖНА ВАЛІЗА

Події останніх місяців показали всім нам, що ми живемо в світі, про який ми нічого, насправді, не знаємо.

Ми не знаємо, як поводитися, якщо банкомат відмовиться видавати гроші, що буде, якщо магазини закриються на тиждень, що пити, якщо в крані не буде води, і куди бігти, якщо місто буде захоплене ворогом. Військові люди можуть про себе подбати - їх цьому вчили. Що робити цивільним людям? Куди бігти? І найголовніше - що з собою брати?

Екстрена або тривожна валіза - це узагальнена назва базового набору речей, які можуть вам знадобитися за будь-якої кризової ситуації. Цивільна «тривожна валіза», як правило, являє собою укомплектований рюкзак об'ємом від 30 літрів, в якому знаходиться мінімальний набір одягу, предмети гігієни, медикаменти, інструменти, предмети самооборони і продукти харчування.

Всі речі в тривожному рюкзаку мають бути новими (і періодично оновлюваними) і не повинні використовуватися у повсякденному житті. Цивільний тривожний рюкзак призначений тільки для одного - максимально швидкої евакуації з небезпечної зони.

Небезпечною зоною називають землетрус, потоп, пожежу, підвищену криміногенну обстановку, епіцентр військових дій тощо.

У першу чергу потрібно визначитися з самою «валізою». Для цієї мети краще всього використовувати рюкзак. Уявіть ситуацію, в якій вам доведеться йти пішки, а не їхати автомобілем. Наприклад, на дорогах може бути затор, і потрібно буде продовжувати евакуацію пішки. Накинули рюкзак і пішли. Варто сказати і про правила укладання рюкзака. Невеликий рюкзак потрібно укладати не за принципом «важке внизу», а розподіляти вагу рівномірно. Добре, якщо у вашому рюкзаку буде нижній відділ - «підвал» або клапан. Укладайте речі так, щоб можна було легко знайти те, що вам потрібно. І звичайно, рюкзак повинен бути якісним, щоб не розвалився після 30 хвилин носки у важких умовах.

Список речей. А тепер розглянемо більш детально список речей і продуктів, які повинні бути в рюкзаку. Він частково сформований на рекомендаціях Нью-Йоркської служби з надзвичайних ситуацій.

Копії важливих документів у водонепроникній упаковці. Заздалегідь зробіть копії паспортів, автомобільних прав, документів, що доводять ваші права на нерухомість, автомобіль і т.д. Документи укласти потрібно так, щоб їх легко можна було дістати. Бажано покласти з документами фотографії рідних і близьких.

Кредитні карти і готівку. У вас завжди (в будь-який час) повинен бути запас грошей.

Дублікати ключів від будинку та авто.

Карта місцевості і доведений до відома всіх членів сім'ї спосіб екстреного зв'язку і місце зустрічі.

Пристрої зв'язку і доступу до інформації.. Можна взяти недорогий мобільний телефон із зарядним пристроєм.

Ліхтарик із запасними батарейками і лампочками для нього.

Компас і годинник. Купуйте водонепроникні.

Мультитул - багатофункціональний інструмент. Зазвичай він виглядає як складні пасатижі, в ручках якого заховані додаткові інструменти (ніж, шило, пила, викрутка, ножиці і багато іншого).

Ніж і топірець.

Сигнальні засоби (свисток).

Пакети для сміття ємністю 120 л. Штук п'ять. Може замінити тент, якщо розрізати.

Рулон широкого скотчу

Блокнот і олівець

Нитки та голки.

Одяг. Нижня білизна (2 комплекти). Шкарпетки бавовняні (2 пари). Запасні штани, сорочка або кофта, плащ-дощовик, в'язана шапочка, рукавиці, шарф.

Надійне і зручне взуття.

Міні-палатка, килимок-пінка, спальник.

Гігієнічні засоби: зубна щітка і паста, невеликий шматок мила, рушник (продаються спресовані в супермаркетах), туалетний папір, кілька упаковок сухих хусток, кілька носових хусток, вологі серветки. Жінкам - засоби особистої гігієни. Можна взяти бритву і манікюрний набір..

Посуд: казанок, фляга, ложка, кружка (краще металева 0,5 л), розкладний стаканчик.

Сірники (краще туристичні). Запальничка.

Запас їжі на декілька днів. Все, що можна їсти без приготування і що займає мало місця, довго зберігається. Питна вода на 1-2 дні, яку потрібно періодично оновлювати. Висококалорійні солодощі (дуже хороший для цього «Снікерс», який досі використовується тактичними військовими групами).

Продукти:

• 2 банки з тушонкою;

• галети;• супові пакети;

• м'ясні чи рибні консерви,

• якщо є місце: будь-яка крупа, макарони, сухі овочеві напівфабрикати.

Сімейні цінності, реліквії, але тільки після упаковки найнеобхіднішого.

Намет, карімат, спальник - не обов'язкові, але бажані. Без них об’єм рюкзака складе не більше 30 літрів.

Оптимальний набір речей, які можуть забезпечити виживання, щонайменше протягом 72 годин:

Аптечка, в якій повинні бути:

За рекомендаціями Міністерства Охорони Здоров’я України аптечку

слід укомплектувати відповідно до ваших потреб. Важливо перевірити

заздалегідь термін придатності всіх препаратів.

Поділитися:
Налаштування доступності
Налаштування контрасту
Розмір шрифту
Міжбуквенний інтервал
Міжстрочний інтервал
Зображення
Шрифт
Скинути налаштування