В КП «Рожищенська багатопрофільна лікарня» запрацював пілотний проєкт «Розширений скринінг новонароджених», що реалізовується у дванадцяти регіонах України, зокрема й на Волині.
«За згодою батьків немовлят тестують на 21 рідкісне захворювання. Серед них – муковісцидоз, фенілкетонурія, адреногенітальний синдром, вроджений гіпотиреоз, галактоземія І типу, дефіцит трифункціонального білка, метілмалонова ацидурія та інші. Комплексне обстеження новонароджених дає змогу виявити спадкові та вроджені хвороби, які у ранньому віці можуть себе не проявляти, - розповів завідувач акушерсько-гінекологічного відділення Олег Шевчук. - Новий скринінг безплатний як для пацієнтів, так і для лікарні - його фінансує Національна служба здоров’я України. Тест-бланки зі зразками крові надсилаються з Рожища до лабораторії у м. Львів, звідки орієнтовно за тиждень надходять результати досліджень».
Завчасне виявлення хвороб дозволить ще на доклінічній стадії захворювання застосувати протокольну терапію та корекцію, тим самим повністю запобігти прояву симптомів або значно полегшити їх, що забезпечить дитині повноцінне життя, запевнив завідувач відділення. Він також повідомив, що з квітня у відділенні проводиться знеболення пологів шляхом епідуральної анестезії. «Це максимальне знеболення, цінність якого ще й у тому, що дає змогу зменшити тривалість пологів, покращити самопочуття породіль та має кращі результати для дитини порівняно з іншими видами знеболень», - розповів лікар.
Нагадаємо, що від 17 жовтня цього року в Україні розпочато проведення розширеного неонатального. Це комплексне обстеження новонароджених для виявлення спадкових і вроджених захворювань.
Пілотний запуск стартував у м. Києві, Київській, Вінницькій, Волинській, Житомирській, Закарпатській, Івано-Франківській, Київській, Львівській, Рівненській, Тернопільській, Хмельницькій та Чернівецькій областях.
Попередньо в Україні всі новонароджені безоплатно перевірялися на 4 спадкові хвороби – гіпотиреоз, фенілкетонурія, адреногенітальний синдром, муковісцидоз. Із жовтня діагностику розширено до можливості виявлення 21 орфанного захворювання.