Чи можна ламінувати документи?

28.03.2023

В умовах війни питання відновлення документів постає особливо гостро, бо займає чимало часу. Своєю чергою українці все частіше цікавляться можливостями захисту документів від зовнішніх впливів. Юристи розповіли, чому не рекомендують ламінувати документи.

У законодавстві України відсутня пряма заборона ламінувати документи. Разом із тим чимало послуг і процедур вимагають пред’явлення саме оригіналів документів. Однак законодавство зобов’язує державні структури, нотаріусів та організації працювати виключно з оригіналами документів. Коли документ заламінований, то не завжди можливо встановити його справжність.

Наприклад, Закон зобов’язує нотаріуса працювати з оригіналами документів, а наявність такої плівки-ламінації не дає можливості встановити оригінальність документу.

Такі документи вважаються пошкодженими, та не можуть бути прийняті в роботу для вчинення нотаріальних дій.

Експертизу справжності ламінованого документа провести неможливо.

При перетині кордону міграційна служба або прикордонники обґрунтовано можуть мати питання до ламінованих документів і вимагати подання замість них оригіналу.

Що таке ламінування? Під час ламінування нанесено на документ прозору плівку. Відповідно, ідентифікація справжності печаток та підписів утруднюється або стає неможливою. Отже, відмова в прийнятті заламінованого документу є цілком обґрунтованою.

При цьому, це не стосується документів, які первинно виготовлені із полімерного матеріалу (полікарбонату), зокрема таких:

паспорт громадянина України у формі ID-картки;

посвідчення водія;

міжнародне посвідчення водія;

пенсійне посвідчення тощо.

Ламінування документів також стане на заваді у випадку потреби апостилювання документів.

Отже, як би не хотілося зберегти документи в охайному та презентабельному стану, робити цього не варто.

Поділитися: