Остерігайтеся кліщів, які переносять небезпечну хворобу Лайма

31.03.2023

За даними ДУ «Волинський ОЦКПХ МОЗ» та МОЗ України у Луцькому районі в минулому році зареєстрували 11 випадків хвороби Лайма проти 1 випадку у 2021 році. Серед тих, хто минулоріч заразився цією небезпечною інфекційною хворобою, був і житель села Береськ.

Хвороба Лайма (кліщовий бореліоз, Лайм-бореліоз) - це інфекційне трансмісивне захворювання. Інфекцію переносять іксодові кліщі.

Щеплення від Лайм-бореліозу не існує.

Лише третина хворих може пригадати епізод укусу кліща. Значно частіше люди звертаються за допомогою до медиків вже тоді, коли на тілі з’являється так звана ізольована мігруюча еритема - червона папула з чіткими краями, яка зазвичай безболісна і не свербить. Ігнорувати хворобу Лайма дуже небезпечно, адже інфекція, що поширилася організмом, з часом дає про себе знати ураженням кістково-м’язової чи нервової систем.

Навесні з настанням тепла іксодові кліщі, які переносять небезпечну інфекцію, активізуються, тому потрібно остерігатися їх укусів.

Іксодових кліщів можна «зустріти» не тільки в лісі, парку чи сквері, а й на газоні. Найчастіше кліщі сидять у траві на висоті до 60 см і лише зрідка потрапляють на невисокі кущові рослини. Збудники хвороби потрапляють в організм людини під час присмоктування кліща.

Кліщ може триматися на тілі людини або тварини до 12 діб. Дорослих кліщів, що присмокталися, найчастіше помічають через 2–3 дні: на місці укусу з’являються припухлість, свербіж, почервоніння, а сам кліщ збільшується в розмірах.

Якщо ви виявили на тілі кліща, найкраще звернутися у травмпункт, де вам допоможуть його витягнути і проконсультують щодо подальших дій. Якщо поблизу немає лікаря, потрібно акуратно викрутити кліща обертальними рухами пінцетом або через марлю; продезінфікувати місце укусу; здати кров на антитіла; за потреби пройти імунотерапію.

До слова, Волинський обласний центр контролю та профілактики хвороб здійснює мікроскопію знятих з людини кліщів. Лабораторно досліджують цілих неушкоджених, живих кліщів одразу після видалення з тіла людини. Для лабораторних досліджень видаленого кліща необхідно помістити на шматок вологої марлі у флакон або іншу невелику скляну ємність. При неможливості швидкої (в день видалення) доставки матеріалу в лабораторію (м. Луцьк, проспект Волі, 55), кліща потрібно зберігати в холодильнику при +4-80С не довше 3-х діб.

Щоб уберегтися від нападів кліщів при походах у ліс, паркову зону чи на дачу, потрібно одягатися, максимально закриваючи тіло і покриваючи голову, використовувати відлякуючі комах засоби (репеленти). По поверненні з прогулянки вдома обов’язково провести само- і взаємоогляд тіла та одягу. Найчастіше кліщі чіпляються до одягу людини, тому можуть присмоктуватись не лише під час перебування на природі, а і згодом, перемістившись на тіло з одягу. Тому не варто залишати його біля ліжка чи спати в ньому. Просте витрушування теж не допоможе позбутися кліща з одягу. Його краще випрати й попрасувати.

Поділитися: