Питання сортування відходів сьогодні дуже актуальне. Переробка вторсировини – ефективне рішення проблеми утилізації відходів та збереження довкілля.
У сучасному світі дуже важко відмовитися від споживання пластику, бо він використовується майже у всіх упаковках продуктів харчування. Тому, аби зменшити шкоду від використання пластику, його потрібно відправляти на переробку. Для цього у Рожищі встановлені спеціальні контейнери для збору ПЕТ-пляшки. Але чи знаємо ми, як правильно утилізувати ПЕТ-пляшки?
Що таке ПЕТ-пляшка і у чому її небезпека?
ПЕТ-пляшки – це одноразові пляшки, виготовлені з поліетилентерефталату. Подібні пляшки застосовуються для фасування рослинної олії, соусів, соків, води, інших напоїв і рідин. Можуть бути різноманітної форми, об’єму та кольору. Вони призначені тільки для одноразового використання.
Для кращого розуміння, у чому небезпека повторного використання такої тари, варто звернути увагу, як її виготовляють. Є преформа зі шкідливих речовин, із якої видувають пляшку. Після видуття пляшку покривають захисним глянцевим шаром, заливають туди рідину (сік, воду тощо). Вміст пляшки підтримує її форму, тріщин немає, немає і небезпеки для здоров’я. Однак після використання, миття гарячою водою з’являються мікротріщини у захисному шарі – у вміст пляшки потрапляють шкідливі речовини, і вживання тієї рідини, для зберігання якої ми повторно використали пластикову пляшку, просто небезпечне для нашого здоров’я. Постійне споживання рідин з таких пляшок може викликати різні захворювання, навіть онкологічні.
Люди повинні усвідомити шкідливість повторного використання пет-пляшки, не купувати у ній молока на ринку, не наливати туди для себе компот, чай, воду тощо, а відразу здавати ці пляшки на подальшу переробку.
Не кидайте у контейнери для ПЕТ-пляшок інший пластик
Часто у контейнерах для збору ПЕТ-тари можна побачити квіткові горщики, упаковки з-під тортів, інші пластикові предмети побуту. Цього робити не можна. Ці сміттєві баки розраховані на збір лише ПЕТ-пляшки.
Чому? Тому, що переробляється прозора пляшка, у якої є велика крапка на дні.
Не переробляються не прозорі пляшки, пляшки з-під хімії та йогуртів – вони виготовлені з іншого виду пластику.
Чому потрібно відкорковувати ПЕТ-пляшку для утилізації?
Будь-яка пластикова пляшка зроблена із поліетилентерефталату (ПЕТ), а кришка і звичайна етикетка – із поліпропілену. Це різні види пластику, які не сумісні при перероообці.
Як підготувати ПЕТ-пляшку до здачі
Перш ніж викинути пляшку у сміттєвий контейнер, потрібно відокремити кришечку, а саму пляшку максимально стиснути. По-перше, це потрібно для того, щоб витиснути повітря та зменшити об’єм. По-друге, це полегшує процес пресування у тюки перед переробкою.
Ми повинні навчитися сортувати сміття, аби збільшити обсяги його вторинної переробки, інакше потонемо у сміттєзвалищах та стихійних смітниках. І починати кожен має з себе!