На Волині, як і в іншгих регіонах України, спостерігається сезонне підняття рівня води у межах річок, зокрема Прип’яті і Західного Бугу. За повідомленням Головного управління ДСНС України в області, минулого тижня рятувальники відкачували воду у Луцькому та Ковельському районах. Там відкачано понад 600 метрів кубічних води з підтоплених присадибних ділянок, господарських споруд та підвалів будинків.
Фахівці Волинського обласного центру контролю та профілактики хвороб звертають увагу волинян, що, аби вберегти своє здоров’я, на територіях, потерпілих від повені, необхідно дотримуватися певних рекомендацій, розроблених Міністерством охорони здоров’я України. Адже відбуваються підтоплення не тільки домогосподарств і сільськогосподарських угідь, а й сміттєзвалищ, гноєсховищ, хлівів, надвірних туалетів та колодязів. У зв’язку з цим зростає ризик спалахів інфекційних хвороб та харчових отруєнь.
В умовах підтоплень необхідно ретельно дотримуватися правил особистої гігієни, мити руки перед приготуванням і вживанням їжі, після відвідування туалету. Слідкуйте, щоб цих правил дотримувалися діти, не дозволяйте їм гратися забрудненими іграшками.
Питна вода і харчові продукти
Не пийте воду з відкритих водойм, підтоплених або невідомих криниць та джерел, які можуть бути забрудненими. У випадку підтоплення, забруднення джерел водопостачання, звертайтесь до органів місцевого самоврядування щодо забезпечення питною водою, кількість та якість якої повинні відповідати вимогам санітарних норм.
Обов’язково кип’ятіть для споживання воду, якщо не користуєтеся централізованим водопостачанням. Кип’ятіть її протягом 10 хвилин, потім дайте відстоятися та обережно злийте, не збовтавши осад. Кип’ячену воду потрібно зберігати в закритому посуді. Можна використовувати для пиття бутильовану воду.
Для харчування використовуйте тільки якісні продукти. Обов’язково дотримуйтеся технології приготування страв, особливо щодо термічної обробки м’ясних, кулінарних виробів з м’яса, риби, яєць тощо. Овочі та фрукти добре промийте доброякісною питною водою, а для споживання дітьми – обдайте окропом.
Не вживайте продукти, котрі були підтоплені або забруднені повеневою водою під час повені. Позбавтеся від них та від консервації, що була затоплена водою і отримала ушкодження;
Не купуйте харчові продукти, овочі на стихійних ринках у невстановлених для торгівлі місцях.
Після сходу води з ґрунту необхідно:
провести рекультивацію земель (очистити поверхню ґрунту від сторонніх предметів (гілля, сміття тощо), перекопати городи і присадибні ділянки на глибину 20-25 см;
індивідуальні вигреби та вбиральні (туалети) у разі переповнення водою спорожнити за допомогою асенізаційної машини та продезінфікувати хлорним вапном або іншим дезінфекційним засобом призначеним для цього;
почистити та дезінфікувати шахтові колодязі приватного/громадського користування;
просушити будинок, ретельно очистити і дезінфікувати забруднений посуд, домашні речі. Все майно, що було затопленим, потрібно дезінфікувати;
провести дератизацію в місцях можливого скупчення гризунів;
За появи симптомів (підвищення температури тіла, лихоманка, запаморочення, головний біль, болі у животі, нудота, пронос, нежить, кашель, пожовтіння шкіри, склер очей, висипи на тілі, поява гнійників тощо) негайно звертайтеся за медичною допомогою і не займайтеся самолікуванням.
Пам’ятайте, що зберегти здоров’я можуть прості, але дієві правила гігієни!