Маємо вчитися правильно сортувати сміття

14.11.2024

9 липня 2023 року вступив в дію новий Закон України «Про управління відходами» №2320-ІХ від 20 червня 2022 року. Як правильно поводитися з відходами, як правильно їх сортувати, аби мінімізувати негативний вплив продукованого сміття на навколишнє природне середовище, має добре знати і розуміти кожен свідомий українець. І навчати цьому потрібно з дитинства. Тож в закладах освіти громади провели інформаційно-роз’яснювальні заходи щодо управління відходами, сортування та поводження з ними.

За останні сто років кількість відходів збільшилась на 10 000%. Кожного дня люди викидають сотні мільйонів пластикових пляшок, кожна з яких розкладатиметься понад 500 років.

Звалища відходів настільки щільно упаковуються, що велика частина сміття розкладається в анаеробних умовах (без повітря). Це призводить до утворення великої кількості газу метану, негативний вплив якого вважають однією з основних причин глобального потепління.

У світовому океані є величезні сміттєві плями, які постійно збільшуються. Найбільшою є так звана «Велика тихоокеанська сміттєва пляма». За різними підрахунками, в ній міститься до чотирьох мільйонів тон сміття. Товщина цієї токсичної суміші в деяких місцях перевищує 5 метрів і повністю закриває доступ сонячного світла.

Навіть пластиковий пакет з продуктового магазину, якщо його не переробити, на сміттєзвалищі розкладатиметься сотні років. У всьому світі люди використовують приблизно 1 трильйон пластикових пакетів, а це майже 100 мільйонів барелів нафти.

Для переробки паперу витрачається на 60% менше енергії, ніж при його виготовленні.

Викинутий недопалок повністю розкладеться лише через 12-15 років і весь цей час буде забруднювати землю шкідливими речовинами, що містяться в фільтрі.

Скляна пляшка повністю розкладатися лише через 1 мільйон років.

Тверді побутові відходи (ТПВ) поділяються на: папір, скло, пластик, метал та органіку.

У контейнер для макулатури можна класти: картон, папір, газети, журнали, рекламні буклети, невеликі брошури, конверти тощо. Проте не підлягають сортуванню та переробці: чеки, серветки, коробки для піци, паперові стаканчики, фантики, туалетний папір, паперові рушники та копірка.

У контейнер для скла можна класти цілі та биті пляшки з-під напоїв, ліків або косметики. Не підлягають переробці кришталь, жаростійке та ударостійке скло. У контейнер для металу можна класти алюмінієві та консервні бляшанки, металеві кришки.

У контейнер для пластику можна класти тільки маркеровану упаковку, на якій зображений трикутник з цифрою (від 1-7, крім 3 та 5) або наступними буквами: PET або PETE, HDPE або PEHD, LDPE або PE або PELD, PP, PS. Не підлягає переробці пластик, на якому немає маркування або стоїть №3 чи 7.

У контейнер для органіки можна класти: м’ясні та рибні відходи, овочі і фрукти, лушпиння, хліб, напівфабрикати, кондитерські вироби та інші харчові відходи, залишки від чаю і кави, кімнатні рослини та квіти. Не можна класти: олію, молоко, соуси та інші рідкі харчові продукти.

Слід пам’ятати, що все сміття повинно бути чистим, сухим та спресованим. А небезпечні відходи (батарейки, енергозберігаючі лампи, медичні відходи, акумулятори, ртутні термометри та інші відходи, що містять ртуть) потрібно відносити до пунктів збору небезпечних відходів.

Поділитися:

Налаштування доступності
Налаштування контрасту
Розмір шрифту
Міжбуквенний інтервал
Міжстрочний інтервал
Зображення
Шрифт
Скинути налаштування